Region má bohatou historii a poměrně velké množství unikátních historických a přírodních památek. S územím jsou úzce spjaty panovnické rody Žerotínů, Tunklů a Kleinů, které zde měly svá panství a velkou měrou přispěly k rozvoji území. Jedinečnost regionu dále dokladuje jeho spojitost se smutně proslulými tzv. čarodějnickými procesy v 16. století. Jak známo, v českých zemích docházelo k čarodějnickým procesům jen lokálně a Jesenicko, resp. zejména losinské panství, bylo jednou z takových lokalit. Zámek ve Velkých Losinách sloužil jako inkviziční tribunál kam byl pozván Jindřich Boblig ze Šumperka, jenž započal „hon na čarodějnice“ v pravém slova smyslu. O čarodějnických procesech byla napsána kniha a natočen film s názvem „Kladivo na čarodějnice“, natočený právě v prostředí losinského zámku. Jen pro zajímavost – ve filmu se jako mučící nástroj objevuje křeslo plné hřebů, na kterém se však v našich zemích nikdy nemučilo. Filmaři si jej jako rekvizitu vymysleli a poté ho ponechali v losinském zámku, kde je možno jej dodnes zhlédnout.

Mezi nejvyhledávanější místa lze vedle renesančního zámku ve Velkých Losinách zařadit také Ruční papírnu Velké Losiny, jež se, jak napovídá sám název, zabývá ojedinělou výrobou tradičního ručního papíru. Dle dostupných informací se jedná o poslední papírnu tohoto druhu v Evropě. Součástí uvedeného významného objektu je i jedinečné muzeum ručního papíru. Mezi turisticky nejatraktivnější pamětihodnosti regionu dále patří zámek Bludov s muzeem slavného českého malíře Adolfa Kašpara, Zemědělský skanzen a Veterán Muzeum v Rapotíně, lázně v Bludově a Velkých Losinách. Další celorepublikovou raritou je přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně.

Rovněž pokud jde o kulturní dění v regionu, skýtá se jeho návštěvníkům možnost shlédnout akce nadregionálního, resp. mezinárodního významu, mezi něž patří zejména mezinárodní hudební festival Hudba bez hranic, pořádaný přímo MAS Šumperský venkov ve spolupráci s obcí Dolní Studénky, či divadelní přehlídka Losinské kulturní léto, konající se v areálu Zámku Velké Losiny. Mezi další významné kulturní akce lze řadit oblíbenou čarodějnickou Noc na Rabštejně připadající na vždy 30. 4., Vánoce v ruční papírně, oblastní kolo Trampské porty v obci Bludov či festival mažoretek v obci Libina.

V regionu jsou pro jeho vhodné podmínky pořádány také významné sportovní akce, jako např. Mistrovství ČR ve sjezdovém i klasickém lyžování, Mistrovství ČR v motokrosu (koná se v obci Rapotín), Mistrovství Evropy družstev horské služby a záchranářů (oblast Červenohorského sedla), mezinárodní cyklistický Závod míru (etapa výjezdu na elektrárnu Dlouhé Stráně) a další.

Sportovní vyžití

Region nabízí smysluplné využití volného času a aktivního odpočinku jak v letním, tak zimním období. Zejména pak oblíbená lyžařská střediska (Skřítek, Červenohorské Sedlo, Přemyslov), nacházející se v území působnosti MAS, dosahují celorepublikového až mezinárodního významu. V rámci následujícího výčtu nejnavštěvovanějších míst si jistě každý přijde na své:

  • Lyžařské areály v Loučné nad Desnou

Vynikající sněhové podmínky a rozmanitost lyžařských terénů činí z Jeseníků úžasné místo pro zimní dovolenou. V těsné blízkosti Loučné nad Desnou či dokonce přímo v obci lze využít služeb několika zimních středisek se širokou paletou sjezdových terénů, freeridů, snowparků a dalších zábavných zařízení. Samozřejmostí jsou dlouhé kilometry pravidelně udržované bílé stopy. Na své si zde přijdou jak zkušení milovníci bílých sportů, tak začátečníci v této oblasti.

- Ski areál Červenohorské sedlo – jeden z nejoblíbenějších skiareálů v ČR s osmi vleky a nočním lyžováním, v areálu se nachází stejnojmenný hotel a další apartmány

- Ski areál Penzion Oaza – u penzionu se nachází tři vleky, z toho jeden o délce 50 m pro nejmenší

- Ski areál Kareš – areál s třemi vleky, vhodný pro méně náročné lyžaře

- Ski areál Šindelná – areál s třemi vleky, vhodný pro méně zkušené lyžaře

- Ski areál Přemyslov – patří mezi nejmodernější lyžařská střediska v oblasti Jeseníků, vybudován v letech 2006 – 2007 za spolufinancování Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Evropské Unie

- Ski areál Kocian – lyžování přímo v obci Loučná nad Desnou, poblíž se nachází rybářská bašta

 

  • Lyžařský areál Klepáčov

Lyžařské středisko Klepáčov se nachází ve stejnojmenné místní části obce Sobotín. První kotvičkový vlek byl v obci postaven v roce 1975. V současnosti jsou v provozu čtyři vleky. Celková délka sjezdovek je více než 1,3 km. V roce 2003 bylo ve středisku vybudováno zařízení pro výrobu technického sněhu na nejdelší červené sjezdovce, která je komplexně osvětlena pro večerní lyžování. Středisko bylo také vybaveno odbavovacím systémem a rozšířila se nabídka jízdného. Ve středisku byla z dotačního titulu Ministerstva pro místní rozvoj ČR nedávno vybudována nová vícefunkční budova.

  • Lyžařský areál Hraběšice

K dispozici návštěvníkům jsou dva vleky včetně umělého zasněžování a možnosti večerního lyžování, představuje ideální místo pro příměstskou turistiku.

  • Běžecké a turistické trasy

- Skřítek - pro běžkaře jsou připraveny upravené běžecké okruhy tratě „Buď fit!“ různých náročností. Velkou část horského sedla Skřítek zaujímá národní přírodní rezervace Rašeliniště na Skřítku, mezinárodně chráněné území rozsáhlých rašelinišť s charakterem tundry a četnými druhy specificky orientovaných rostlin.

- Šerák - Červenohorské sedlo - Švýcárna – Praděd – oblíbená hřebenová turistická (částečně i cyklistická) trasa, v zimě strojově upravovaná pro běžkaře s napojením rovněž na Loučnou nad Desnou

- Šumperk – Nový Malín – Hraběšice, strojně upravované, rovněž ideální podmínky pro příměstskou turistiku a využití volného času pro obyvatele okresního města Šumperka, dále velké množství běžeckých tras v rámci uvedených lyžařských středisek

- Rejchartice - rovněž ideální místo k pěstování příměstské turistiky díky výborným podmínkám pro chataření, množstvím turistických stezek a v zimě upravených běžeckých tras

 

  • Cyklotrasy

Území MAS je protkáno sítí značených cyklotraspro silniční i horská kola.V současné době je budována cyklostezka vedoucí podél silnice č. II/446 spojující město Šumperk s Novým Malínem, která slouží rovněž k regionálnímu propojení měst Šumperk a Uničov. V budoucnu se plánuje výstavba páteřní cyklostezky napříč územím MAS z Loučné nad Desnou až do Dolních Studének.

  • Horolezecká oblast Rabštejn

Skály v okolí zříceniny hradu Rabštejn patří mezi největší a nejznámější lezecké oblasti v Jeseníkách a na severní Moravě vůbec. Jsou utvořeny z amfibolické břidlice, která v místě erozivního odkryvu měkčích hornin vytváří bizarní věže. Z hlediska lezení je skála pevná a bohatě členěná a umožňuje jak stěnové lezení, tak lezení v převisech, komínech a spárách. Skalní oblast Rabštejn se nachází se v jižním výběžku hřebene Hrubého Jeseníku cca 5 km jižně od sedla Skřítek, přes které prochází silnice I. třídy č. 11 z Rýmařova do Šumperka. Nedaleko se nacházejí známé Rešovské vodopády s blízkou vodní nádrží Mostkov a nově vybudovaným rybníkem Pod Trianglem s možností rybolovu.

  • Bradlo - státní přírodní rezervace, nejvyšší hora Úsovské vrchoviny s mohutnou soustavou skal a skalek. Jako pozoruhodná dominanta kraje již po staletí láká milovníky přírody. Upravená vyhlídka na hřbetu Bradla otevírá překrásné panorama, které patří k nejzajímavějším na Moravě vůbec. Za pěkného počasí odtud jsou k vidění pohoří Moravy od Králického Sněžníku a Jeseníků až po Hostýnské vrchy a Chřiby.
  • Vodní nádrž Krásné

Lokalita je hojně využívána jako turistické a rekreační centrum s možností koupání v přírodě. Součástí je chatařská oblast s možností ubytování.

  • Sportovní letiště u Šumperka nacházející s v k. ú. Nový Malín umožní zájemcům pohled na region z ptačí perspektivy při vyhlídkovém letu či přímo skoku padákem.
  • Rybník Kocián

Vedle bohatého sportovního vyžití nabízí obec Loučná lákadlo pro milovníky rybaření či jen rybích pochutin v podobě rybníku Kocián a přilehlé stylové restaurace Rybářská bašta. Ta za svůj moderní vzhled a vybavení získala bramborovou medaili v soutěži stavba roku Olomouckého kraje 2002. Návštěvníkům se nabízí možnost vlastními silami ulovit rybu a tu pak předat šéfkuchaři k profesionální přípravě podle jejich vlastního přání.

 

 

Web je zrealizován díky finanční podpoře z EU projektu reg. č. CZ.06.4.59/0.0/0.0/15_003/0008451.