MAS Šumperský venkov

Kulturní památky, turistické zajímavosti

Území působnosti MAS má rozhodně co nabídnout, a to nejen díky jedinečným pamětihodnostem a přírodním skvostům, ale i pestrému společenskému dění a poměrně rozsáhlé nabídce možností trávení volného času.

Region má bohatou historii a poměrně velké množství unikátních historických a přírodních památek. S územím jsou úzce spjaty panovnické rody Žerotínů, Tunklů a Kleinů, které zde měly svá panství a velkou měrou přispěly k rozvoji území. Jedinečnost regionu dále dokladuje jeho spojitost se smutně proslulými tzv. čarodějnickými procesy v 16. století. Jak známo, v českých zemích docházelo k čarodějnickým procesům jen lokálně a Jesenicko, resp. zejména losinské panství, bylo jednou z takových lokalit. Zámek ve Velkých Losinách sloužil jako inkviziční tribunál kam byl pozván Jindřich Boblig ze Šumperka, jenž započal „hon na čarodějnice“ v pravém slova smyslu. O čarodějnických procesech byla napsána kniha a natočen film s názvem „Kladivo na čarodějnice“, natočený právě v prostředí losinského zámku. Jen pro zajímavost – ve filmu se jako mučící nástroj objevuje křeslo plné hřebů, na kterém se však v našich zemích nikdy nemučilo. Filmaři si jej jako rekvizitu vymysleli a poté ho ponechali v losinském zámku, kde je možno jej dodnes zhlédnout.

Mezi nejvyhledávanější místa lze vedle renesančního zámku ve Velkých Losinách zařadit také Ruční papírnu Velké Losiny, jež se, jak napovídá sám název, zabývá ojedinělou výrobou tradičního ručního papíru. Dle dostupných informací se jedná o poslední papírnu tohoto druhu v Evropě. Součástí uvedeného významného objektu je i jedinečné muzeum ručního papíru. Mezi turisticky nejatraktivnější pamětihodnosti regionu dále patří zámek Bludov s muzeem slavného českého malíře Adolfa Kašpara, Zemědělský skanzen a Veterán Muzeum v Rapotíně, lázně v Bludově a Velkých Losinách. Další celorepublikovou raritou je přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně.

Rovněž pokud jde o kulturní dění v regionu, skýtá se jeho návštěvníkům možnost shlédnout akce nadregionálního, resp. mezinárodního významu, mezi něž patří zejména mezinárodní hudební festival Hudba bez hranic, pořádaný přímo MAS Šumperský venkov ve spolupráci s obcí Dolní Studénky, či divadelní přehlídka Losinské kulturní léto, konající se v areálu Zámku Velké Losiny. Mezi další významné kulturní akce lze řadit oblíbenou čarodějnickou Noc na Rabštejně připadající na vždy 30. 4., Vánoce v ruční papírně, oblastní kolo Trampské porty v obci Bludov či festival mažoretek v obci Libina.

V regionu jsou pro jeho vhodné podmínky pořádány také významné sportovní akce, jako např. Mistrovství ČR ve sjezdovém i klasickém lyžování, Mistrovství ČR v motokrosu (koná se v obci Rapotín), Mistrovství Evropy družstev horské služby a záchranářů (oblast Červenohorského sedla), mezinárodní cyklistický Závod míru (etapa výjezdu na elektrárnu Dlouhé Stráně) a další.

Sportovní vyžití

Region nabízí smysluplné využití volného času a aktivního odpočinku jak v letním, tak zimním období. Zejména pak oblíbená lyžařská střediska (Skřítek, Červenohorské Sedlo, Přemyslov), nacházející se v území působnosti MAS, dosahují celorepublikového až mezinárodního významu. V rámci následujícího výčtu nejnavštěvovanějších míst si jistě každý přijde na své:

 • Lyžařské areály v Loučné nad Desnou

Vynikající sněhové podmínky a rozmanitost lyžařských terénů činí z Jeseníků úžasné místo pro zimní dovolenou. V těsné blízkosti Loučné nad Desnou či dokonce přímo v obci lze využít služeb několika zimních středisek se širokou paletou sjezdových terénů, freeridů, snowparků a dalších zábavných zařízení. Samozřejmostí jsou dlouhé kilometry pravidelně udržované bílé stopy. Na své si zde přijdou jak zkušení milovníci bílých sportů, tak začátečníci v této oblasti.
– Ski areál Červenohorské sedlo – jeden z nejoblíbenějších skiareálů v ČR s osmi vleky a nočním lyžováním, v areálu se nachází stejnojmenný hotel a další apartmány
– Ski areál Penzion Oaza – u penzionu se nachází tři vleky, z toho jeden o délce 50 m pro nejmenší
– Ski areál Kareš – areál s třemi vleky, vhodný pro méně náročné lyžaře
– Ski areál Šindelná – areál s třemi vleky, vhodný pro méně zkušené lyžaře
– Ski areál Přemyslov – patří mezi nejmodernější lyžařská střediska v oblasti Jeseníků, vybudován v letech 2006 – 2007 za spolufinancování Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Evropské Unie
– Ski areál Kocian – lyžování přímo v obci Loučná nad Desnou, poblíž se nachází rybářská bašta

 • Lyžařský areál Klepáčov

Lyžařské středisko Klepáčov se nachází ve stejnojmenné místní části obce Sobotín. První kotvičkový vlek byl v obci postaven v roce 1975. V současnosti jsou v provozu čtyři vleky. Celková délka sjezdovek je více než 1,3 km. V roce 2003 bylo ve středisku vybudováno zařízení pro výrobu technického sněhu na nejdelší červené sjezdovce, která je komplexně osvětlena pro večerní lyžování. Středisko bylo také vybaveno odbavovacím systémem a rozšířila se nabídka jízdného. Ve středisku byla z dotačního titulu Ministerstva pro místní rozvoj ČR nedávno vybudována nová vícefunkční budova.

 • Lyžařský areál Hraběšice

K dispozici návštěvníkům jsou dva vleky včetně umělého zasněžování a možnosti večerního lyžování, představuje ideální místo pro příměstskou turistiku.

 • Běžecké a turistické trasy

– Skřítek – pro běžkaře jsou připraveny upravené běžecké okruhy tratě „Buď fit!“ různých náročností. Velkou část horského sedla Skřítek zaujímá národní přírodní rezervace Rašeliniště na Skřítku, mezinárodně chráněné území rozsáhlých rašelinišť s charakterem tundry a četnými druhy specificky orientovaných rostlin.
– Šerák – Červenohorské sedlo – Švýcárna – Praděd – oblíbená hřebenová turistická (částečně i cyklistická) trasa, v zimě strojově upravovaná pro běžkaře s napojením rovněž na Loučnou nad Desnou
– Šumperk – Nový Malín – Hraběšice, strojně upravované, rovněž ideální podmínky pro příměstskou turistiku a využití volného času pro obyvatele okresního města Šumperka, dále velké množství běžeckých tras v rámci uvedených lyžařských středisek
– Rejchartice – rovněž ideální místo k pěstování příměstské turistiky díky výborným podmínkám pro chataření, množstvím turistických stezek a v zimě upravených běžeckých tras

 • Cyklotrasy

Území MAS je protkáno sítí značených cyklotraspro silniční i horská kola.V současné době je budována cyklostezka vedoucí podél silnice č. II/446 spojující město Šumperk s Novým Malínem, která slouží rovněž k regionálnímu propojení měst Šumperk a Uničov. V budoucnu se plánuje výstavba páteřní cyklostezky napříč územím MAS z Loučné nad Desnou až do Dolních Studének.

 • Horolezecká oblast Rabštejn

Skály v okolí zříceniny hradu Rabštejn patří mezi největší a nejznámější lezecké oblasti v Jeseníkách a na severní Moravě vůbec. Jsou utvořeny z amfibolické břidlice, která v místě erozivního odkryvu měkčích hornin vytváří bizarní věže. Z hlediska lezení je skála pevná a bohatě členěná a umožňuje jak stěnové lezení, tak lezení v převisech, komínech a spárách. Skalní oblast Rabštejn se nachází se v jižním výběžku hřebene Hrubého Jeseníku cca 5 km jižně od sedla Skřítek, přes které prochází silnice I. třídy č. 11 z Rýmařova do Šumperka. Nedaleko se nacházejí známé Rešovské vodopády s blízkou vodní nádrží Mostkov a nově vybudovaným rybníkem Pod Trianglem s možností rybolovu.

 • Bradlo – státní přírodní rezervace, nejvyšší hora Úsovské vrchoviny s mohutnou soustavou skal a skalek. Jako pozoruhodná dominanta kraje již po staletí láká milovníky přírody. Upravená vyhlídka na hřbetu Bradla otevírá překrásné panorama, které patří k nejzajímavějším na Moravě vůbec. Za pěkného počasí odtud jsou k vidění pohoří Moravy od Králického Sněžníku a Jeseníků až po Hostýnské vrchy a Chřiby.
 • Vodní nádrž Krásné

Lokalita je hojně využívána jako turistické a rekreační centrum s možností koupání v přírodě. Součástí je chatařská oblast s možností ubytování.

 • Sportovní letiště u Šumperka nacházející s v k. ú. Nový Malín umožní zájemcům pohled na region z ptačí perspektivy při vyhlídkovém letu či přímo skoku padákem.
 • Rybník Kocián

Vedle bohatého sportovního vyžití nabízí obec Loučná lákadlo pro milovníky rybaření či jen rybích pochutin v podobě rybníku Kocián a přilehlé stylové restaurace Rybářská bašta. Ta za svůj moderní vzhled a vybavení získala bramborovou medaili v soutěži stavba roku Olomouckého kraje 2002. Návštěvníkům se nabízí možnost vlastními silami ulovit rybu a tu pak předat šéfkuchaři k profesionální přípravě podle jejich vlastního přání.

Nejvýznamnější kulturní a přírodní památky regionu

 

Bludov
 • Bludovský zámek a zámecký park – zámek založen v 18. století, původně byl ve vlastnictví panského rodu Žerotínů. Zámecký park je plný vzácných druhů rostlin a dřevin (lípa malolistá, liliovník tulipánokvětý), součástí parku je i přírodní partie tzv. gryngle, kde se nacházejí vzrostlé stromy domácího původu, součástí areálu je Muzeum Adolfa Kašpara (narozen v Bludově)
 • Bludovské zvony z let 1598 a 1599
 • Stavy lidové architektury, statky čp. 126, 118, 513 a usedlosti čp.120, 515
 • Měšťanská škola – vznik datován k r. 1657
 • Bludovský hrad – založení polovina 13. století

 

Dlouhomilov
 • Barokní farní kostel Všech Svatých z druhé poloviny 18. století
 • klasicistní kříž (1779) a empírová socha sv. Jana Nepomuckého (1839)

 

Dolní Studénky
 • Zámek Třemešek – památka renesanční architektury z roku 1587
 • Třemešské rybníky – patří k několika málo zachovaným rybníkům velkého severomoravského rybničního komplexu. Náleží k proslulé soustavě tunklovských rybníků z 15. století. Pro zpevnění hrází byly používány domácí druhy dřevin s bohatě vyvinutým a mohutným kořenovým systémem. Exempláře dřevin, které se na hrázích zachovaly, patří spolu se stromořadími a jednotlivými stromy v areálu zámku na Třemešku a v okolí bývalých hospodářských budov zámku mezi nejstarší a nejmohutnější stromy na Šumpersku vůbec. Největší jírovec dosahuje obvodu 345 cm, výšky 25 m a stáří kolem 200 let, lípa srdčitá má obvod 560 cm, výšku 29 m a stáří 400 let, dub letní obvod 400 cm, výšku 25 m a stáří 400 let. Lokalita třemešských rybníků je místem výskytu mnoha rostlinných a živočišných druhů. Vzácným rostlinným prvkem je tu např. teplomilná závitka mnohokořenná, podobná okřehku vodnímu. Můžeme tu vidět chráněné druhy obojživelníků, a to rosničku zelenou, ropuchu obecnou, ropuchu zelenou, dále skokana hnědého a kuňku ohnivou. Vhodný úkryt tu nachází pěníce pokřovní, rákosník obecný, slípka zelenonohá, na vodní ploše, zejména podél ostrůvku, uvidíme kachnu březňačku, lysku černou, čírku obecnou a lžičáka pestrého.

 

Libina
 • Kostel sv. Jiří
 • Nejsvětější Trojice z r. 1796
 • empírový dům z r. 1827 (čp. 204)
 • Mauzoleum rodiny Langerů u hřbitova z počátku 20. století
 • Bradlo – státní přírodní rezervace, nejvyšší hora Úsovské vrchoviny s mohutnou soustavou skal a skalek. Jako pozoruhodná dominanta kraje již po staletí láká milovníky přírody. Upravená vyhlídka na hřbetu Bradla otevírá překrásné panorama, které patří k nejzajímavějším na Moravě vůbec. Za pěkného počasí odtud jsou k vidění pohoří Moravy od Králického Sněžníku a Jeseníků až po Hostýnské vrchy a Chřiby.
Loučná nad Desnou
 • Zámek Loučná nad Desnou s areálem parku, sochami a ohradní zdí, původně renesanční zámek přestavěný r. 1608 z dřevěného loveckého zámečku Přemkem ze Žerotína, V r. 1844 zámek získali železářští podnikatelé bratři Kleinové, kteří tu založili přírodní park se vzácnými dřevinami. Z důvodu dnes již nevyhovujícího technického stavu zámek bohužel není veřejnosti přístupný, snahou místních je zámek zrekonstruovat.
 • Boží muka (tzv. Čarodějnický sloup) z r. 1883
 • Dlouhé stráně – z Koutů se podél Divoké Desné dostaneme k unikátní přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé Stráně. Horní nádrž je na vrcholu kopce Dlouhé Stráně ve výšce 1348 m a dolní nádrž na Divoké Desné ve výšce 822 m n. m. Mezi nimi je položena šachta s podzemní elektrárnou, která při vypuštění horní nádrže v energetických špičkách může dosáhnout výkonu 650 MW. Elektrárna je označována jako největší technický div České republiky. Jejím hlavním úkolem je vyrábět elektřinu z obnovitelných zdrojů energie. Princip výroby elektřiny spočívá v přečerpání vody z dolní nádrže do horní v době přebytku energie a opačně. Elektrická energie se pak vyrábí pomocí turbín. Přečerpávací elektrárnu mají možnost zájemci navštívit od dubna do srpna, vždy však po předchozí telefonické rezervaci návštěvy.

 

Nový Malín

Na katastru obce leží sportovní letiště Aeroklubu Šumperk, přírodní koupaliště Krásné (sloužící pro celé město a okolí), plocha pro zřízení autokempu. Zajímavostí obce Nový Malín jsou také:

 • renesanční kostel Narození Panny Marie s křížkem v Novém Malíně, který byl r. 1705 barokně upraven. V interiéru lze nalézt nástropní obrazy od I. Oderlitzkého z 1. poloviny 40. let 18. století, křížek je klasicistní kamenická práce z roku 1791 a nachází se v areálu kostela,
 • památník z roku 1947 připomínající umučení občanů Českého Malína na Volyni v roce 1943,
 • hradisko – archeologická lokalita, nálezy z období lužické a slovanské kultury,
 • barokní kostel Svatého Mikuláše z r. 1740s křížkem v Mladoňově, osadě přináležející k Novému Malínu.

Díky své poloze je obec Nový Malín důležitým výchozím bodem pro turistiku a cykloturistiku, z jejího katastru již v dnešní době vedou lesní cesty využívané cykloturisty jako přístup do nejhezčích partií Jeseníků – mířících na jejich nejvyšší horu Praděd (trasa Skřítek – hlavní hřeben – Praděd) s dosud minimálně poškozeným životním prostředím. Obec má tedy poměrně vysoký potenciál pro rozvoj turistického ruchu regionálního významu.

Navštivte obce šumperského venkova, je pro Vás připravena síť cyklostezek, jejíž součástí je 4 km dlouhá cyklostezka ze Šumperka do Nového Malína, která byla vybudována taktéž za podpory ROP Střední Morava – Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj, a která byla realizována a je plně v souladu s koncepcí rozvoje cykloturistických tras mikroregionu Šumperský venkov

logo_ROP(2)

Odwiedź Šumperk społeczności wiejskiej jest przygotowane specjalnie dla Ciebie sieć szlaków rowerowych, które obejmuje 4 km długości trasy rowerowej z Šumperka do Nowego Malina, który również został zbudowany w oparciu o ROP Morawy Środkowe – Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, który został wdrożony i jest w pełni zgodne z koncepcją rozwoju tras rowerowych mikro wsi Šumperský.

ROP AN central moravia(1)partner-1

European Union and European Regional Development Fund are partners for your development.

 

Rapotín

Kamenný sloup z r. 1678
Boží muka (1618 – 1648)

 

Rejchartice
 • Barokní kostel sv. Michala s ohradní zdí z r. 1770 a starším renesančním jádrem z r. 1643
 • v katastrálním území obce se nacházejí opuštěné lomy na amfibolit a erlán. V nich se nachází minerály granát, diopsid, skapolit a titanit.

 

Sobotín
 • Kostel sv. Vavřince (z r. 1605), symbol počátku inkvizičních procesů v kraji, právě zde žebračka Maryna z Vernířovic vyňala po přijímání hostii z úst a dala tak bezprostředně podnět k zahájení čarodějnických procesů v losinském panství.
 • Socha Skřítka na Skřítku od akademického sochaře Jiřího Jílka (1966)
 • Mauzoleum rodiny panského rodu Kleinů (1887)
 • Zámek Sobotín s přilehlým parkem z r. 1844, v roce 1991 přestavěn na hotel

 

Velké Losiny
 • Renesanční zámek s arkádami, freskami a sgrafiti (zařazen mezi národní kulturní památky), jeden z nejkrásnějších renesančních zámků na Moravě, s třípodlažními nádvorními arkádami a sgarfitovou výzdobou, dal postavit Jan ml. ze Žerotína. Jeho mobilář tvoří jedinečný soubor uměleckých předmětů z původních žerotínských sbírek. Především milovníky umění jistě potěší prohlídka žerotínské obrazárny s kvalitními obrazy z 16. – 19. století, stejně jako zámecká kaple s freskovou výzdobou od J. K. Handkeho (1742 – 1744). Nelze nezmínit zámecký soudní sál, neblaze proslulý čarodějnickými procesy (1678 – 1692), v němž zasedal inkviziční tribunál. Kromě zámku si lze prohlédnout také přilehlý anglický park s řadou drobných architektonických památek.
 • Dřevěný kostelík z r. 1611 zasvěcený sv. Martinovi v části Žárová
 • Dřevěný filiální kostel sv. Michala z r. 1609 v části Maršíkov, v Maršíkově si přijdou na své milovníci mineralogie, totiž v katastru obce v polní trati Rasovna je světoznámé naleziště nerostu chrysoberylu, který zde byl roku 1820 vůbec poprvé objeven v rámci celé Evropy
 • Papírna na výrobu ručního papíru z r. 1596 založena Janem ml. ze Žerotína, od 1. 1. 2002 zařazena mezi národní technické památky. Jedná se o jedinou papírnu svého druhu v Evropě, kde je zachována tradiční ruční výroba papíru. K shlédnutí je přilehlé Muzeum ručního papíru.
 • Kostel sv. Jana Křtitele (1600 – 1603) – pozdně renesanční jednolodní kostel s pozdně gotickou věží a četnými kamennými články. V r. 1725 přistavěna barokní kaple Žerotínů. V interiéru kostela je k vidění cenná křížová cesta od F. A. Sebastiniho z doby okolo r. 1784.
 • Žerotínská sýpka z r. 1730
AKTUÁLNÍ VÝZVY MAS
  Více informací
ÚZEMÍ MAS
Uzemí MAS
  Více informací
RYCHLÝ KONTAKT

Telefon:
+420 583 285 437

E-mail:
kancelar@sumperskyvenkov.cz

  Zobrazit kontakt
KALENDÁŘ
Leden  2020
PoÚtStČtSoNe
 12
 • Ukončení příjmu žádostí v 4. a 5. výzvě OPŽP

  Začátek: 19.00, 2.1.2020

345
6789101112
13141516171819
2021222324
2526
272829
 • PRV - seminář pro žadatele ve 4. výzvě - pro F1, F3, F5

  Začátek: 15.00, 29.1.2020

  Místo: Nový Malín - Obecní Úřad, Nový Malín 240, 788 03 Nový Malín, Česko

30
 • PRV - seminář pro žadatele ve 4. výzvě - pro F9

  Začátek: 13.00, 30.1.2020

  Místo: Nový Malín - Obecní Úřad, Nový Malín 240, 788 03 Nový Malín, Česko

31 
AKTUÁLNÍ PROJEKTY
Vybavení na kulturní
akce & VPP
  Další projekty