Strategie 2014-2020
SCLLD byla schválena v rámci spolku MAS Šumperský venkov k 29. 2. 2016. Řídícími orgány byla schválena 6. 10. 2017.
SCLLD MAS (k 6. 10. 2017):
- Analytická část
- Strategická a implementační část
- Přílohy
- Finanční plán a indikátory SCLLD
- Akční plán s programovými rámci (PRV, IROP, OPZ, OPŽP)
Strategie komunitně vedeného místního rozvoje (SCLLD) vychází ze záměrů dlouhodobého udržitelného rozvoje území, podporuje subjekty, záměry a zdroje území, hodnotí potenciál a slabiny regionu a navrhuje opatření pro jeho další rozvoj. Skládá se ze tří částí: analytické, strategické a implementační.
- Analytická část popisuje a vyhodnocuje stávající potenciál území vč. lidského a finančního a rozvojové potřeby regionu. Je v souladu s dlouhodobými rozvojovými záměry. Její součástí je analýza potřeb, socio-ekonomická analýza a analýza slabin, silných stránek, příležitostí a hrozeb regionu.
- Strategická část stanovuje vizi, strategické a specifické cíle regionu. Následně pak opatření, která určují, jak stanovených cílů dosáhnout. Všechny cíle musí být jednoznačně a měřitelně kvantifikované. V závislosti na jejich předpokládaných cílových hodnotách je nastaven finanční plán strategie. Strategická část neřeší všechny problémy daného území, ale cíleně pouze ty, které jsou pro region klíčové a v rámci daného časového i finančního rámce zvládnutelné, nebo k jejichž řešení může alespoň podstatnou částí přispět.
- Implementační část strategie popisuje organizační strukturu a procesy uvnitř MAS. Obsahuje informace, které budou společné pro všechny programové rámce ze strategické části, vč. způsobu jejich monitoringu a evaluace. Cíle stanovené ve strategii budou financovány nejen z dotačních zdrojů z evropských fondů a jiných veřejných prostředků, ale také z vnitřních zdrojů území (obecní rozpočty, soukromé investice).
Strategie je zaměřena zejména na oblasti zemědělství a lesnictví, životní prostředí, vědu, výzkum a vzdělání, dopravu, podnikání, cestovní ruch, zaměstnanost a sociální inkluzi. K jejímu zpracování proběhlo několik veřejných projednávání a diskusí, kdy se měli možnost k návrhům vyjádřit nejen odborníci pro jednotlivé oblasti a subjekty, na které má dopad, ale i obyvatelé regionu.
Další podrobnosti: