Šumperský venkov hostil tři stovky zahraničních hostů na mezinárodní konferenci LINC 2022

21.-24. června se na Šumpersku uskutečnila mezinárodní konference LINC 2022 Jeseníky. Velkolepého čtyřdenního setkání se zúčastnilo přes tři sta účastníků z 19 zemí Evropy, i mimo ni. Přičemž zahraniční hosté, kromě zajímavých odborných seminářů a studijních cest, objevovali Česko a Olomoucký kraj všemi svými smysly.

 

Hlavním tématem konference, kterou se na Šumpersko podařilo přivést místní akční skupině Šumperský venkov, je rozvoj venkova a problematika využití nástroje LEADER/CLLD. Její náplní tak bylo zejména sdílení zkušeností, shrnutí aktuálního dotačního období 2014-2020 a navazování partnerství pro budoucí projekty spolupráce.

Konference se účastnili zejména zástupci místních akčních skupin, ministerstev a dalších spřízněných organizací, které se svou činností zaměřují na venkov. „Jsme rádi, že jsme mohli přivítat milé kolegy a zároveň přední odborníky na rozvoj venkova napříč EU a dokonce i z Gruzie a Arménie a sdílet naše zkušenosti. Kdysi jsme se jezdili učit do Finska a Irska, kolébek metody LEADER. O to větší radost máme, že je Česká republika v současnosti vlajkovou lodí metody LEADER/CLLD v rámci celé EU a jsme pro všechny vzorem. To ukázala i samotná konference,“ uvedl pyšně Sršeň. Šumperský venkov a další vybraná místa Olomouckého kraje se tak pro zahraniční účastníky staly vzorovým příkladem toho, jaké projekty prostřednictvím LEADERu český venkov realizuje.

Program konference LINC byl nabitý do posledního dne

21/6/2022

Program konference byl od začátku do konce nabitý aktivitami a zážitky. Odstartoval společnou jízdou vlakem po železnici Desná z Kout nad Desnou (kde účastníci bydleli) do Šumperka – města, které je bránou Jeseníků. Ulicemi Šumperka pak následoval průvod s národními vlajkami až k radnici, kde všechny účastníky uvítal starosta města a hejtman Olomouckého kraje. Na večer se účastníci přesunuli na slavnostní gala večer zvaný Opening Swing Evening do Rapotína. Zde se v rytmu swingových melodií podávalo speciální tříchodové menu založené na nejlepších českých lahůdkách.

22/6/2022

Druhý den proběhl ve znamení studijních cest. „Velké díky patří zástupcům MASek z Olomouckého kraje, které zajistily velmi atraktivní exkurze, které spojovaly poznání, ukázky úspěšně zrealizovaných projektů v jejich regionech, kvalitní venkovskou gastronomii i zážitky. V exkurzích se například jezdilo na raftech, elektrokolech, závodním trenažeru či koloběžkách. Účastníci ochutnávali tvarůžky, levandulové speciality nebo si vyráběli vlastní ruční papír,“ shrnul Jakub Dolníček. „Na odpočinek měli čas prakticky jen v autobuse cestou na hotel, protože krátce po návratu, je čekal přesun na Garden party a filmový večer v Dolních Studénkách,“ doplnil s úsměvem. Druhý večer měl účastníkům ukázat, jak vypadá česká venkovská akce. Místní hasiči, sokolové a myslivci tedy spojili své síly a ve Studénkách se na rožni točilo prase, podával se guláš, grilované makrely, jitrnice, klobásy a další venkovské speciality. Vrcholem večera byl Koncert filmové hudby v podání Dechového orchestru Zábřeh s videoprojekcí a světelnou show zpestřenou o ohňostrojové efekty, který předčil veškerá očekávání zahraničních hostů.

23/6/2022

Třetí den konference bývá tradičně věnován sportovním aktivitám a soutěžím. Organizátoři českého LINCu je pojmuli jako LINC Hry bez hranic, přičemž v disciplínách pracovali s místními tématy, jako jsou čarodějnické procesy na Šumpersku nebo záslužné činnosti sborů dobrovolných hasičů. Účastníci byli rozděleni a namícháni do týmů. Jejich úkolem bylo s co nejrychlejším časem obstát v 9 kuriózních a mnohdy adrenalinových disciplínách. „K nejoblíbenějším patřila poslední disciplína, kdy na čas museli co nejrychleji spořádat 4 borůvkové knedlíky a 4 piva,“ zmiňuje Dolníček. Kromě toho ale také například brodili potok, v čarodějnickém převleku přebíhali balančním parkem, zdolávali nafukovací závodní adrenalinovou dráhu, nebo hasičskou stříkačkou sestřelovali kuželky. Hry se konaly v Areálu Kouty v Koutech nad Desnou a pro závodníky byly testem odvahy, znalostí, týmové spolupráce i zručnosti. Krátce po obědě se vyráželo hromadně lanovkou a následně po svých na Dlouhé Stráně (1353 m. n. m) s nezapomenutelnými výhledy na celé Jeseníky. Dolů do Koutů pak sjížděli na koloběžkách. Sportovní den tak završili nejdelším sjezdem na koloběžkách v ČR, který má dohromady 17 km.

Čtvrtek byl pro účastníky současně posledním dnem konference. Pro závěrečný společenský večer organizátoři vybrali překrásné nádvoří zámku ve Velkých Losinách, kde si s arkádami a podloubími v pozadí, účastníci plnými doušky užívali poslední hodiny konference. Připraven byl bohatý raut. Odborný program zpestřovala hudba a taneční vystoupení lokálních umělců. Vrcholem večera bylo vyhlášení vítězů LINC Her bez hranic a předání pořadatelství zástupcům další země.

„Konferencí a programem čtvrtečního večera jsme symbolicky zahájili i české předsednictví v Radě EU, kde budou rozvoj venkova a LEADER/CLLD mezi významnými prioritami. Snad nezůstane naše vlajková loď na velkém moři ojedinělá a i díky českému předsednictví se podaří udělat silnou fregatu. Evropský venkov si to zaslouží,“ dodal Sršeň.

Na organizaci akce se podílely místní akční skupiny Olomouckého kraje, ale i řada dobrovolníků. Přičemž naprostou většinu služeb, které byly při konferenci využity, byly schopni zajistit šikovní regionální podnikatelé a neziskové organizace. „Všem ještě jednou velké díky, jsme pyšní, že se nám tak velkou akci společnými silami podařila zdárně zvládnout. Účastníci odjížděli s úsměvy na rtech a spoustou nově navázaných kontaktů,“ uzavřel Dolníček.

Více informací: www.linc2022.eu

AKTUÁLNÍ VÝZVY MAS
  Více informací
ÚZEMÍ MAS
Uzemí MAS
  Více informací
RYCHLÝ KONTAKT

Telefon:
+420 583 285 437

E-mail:
kancelar@sumperskyvenkov.cz

  Zobrazit kontakt
KALENDÁŘ
Září  2023
PoÚtStČtSoNe
 123
45678910
11121314
  • Jednání výběrové komise

    Začátek: 14.00, 14.9.2023

    Místo: 240, Nový Malín 240, 788 03 Nový Malín, Česko

151617
18
  • Jednání programového výboru

    Začátek: 14.00, 18.9.2023

    Místo: 240, Nový Malín 240, 788 03 Nový Malín, Česko

192021222324
252627282930 
AKTUÁLNÍ PROJEKTY
Vybavení na kulturní
akce & VPP
  Další projekty