Na rok 2020 chystáme v našem regionu evropskou konferenci LINC

Příští rok v září (15.-18. 9. 2020) se v našem regionu uskuteční velkolepá akce. Kolem čtyř stovek evropských účastníků přijede na konferenci LINC, inspirovat se našimi venkovskými projekty, nápady a zároveň hledat příležitosti ke spolupráci.

Naše místní akční skupina získala pořadatelství prestižní konference LINC věnované rozvoji venkovských oblastí a metodě LEADER*. Konference umožňuje výměnu zkušeností mezi různými regionálními komunitami celé Evropské unie i mimo ni.

Akce tak velkého formátu se neuskuteční v Praze, ani Olomouci, ale u nás v Loučné nad Desnou a dalších místech v podhůří Jeseníků. „LINC je konferencí inovativních nápadů, vzájemné inspirace a rodištěm zajímavých mezinárodních projektů. Účastní se jí hlavně zástupci místních akčních skupin, ministerstev a aktéři zabývající se rozvojem venkova z celé Evropy. Ti si kromě výměny zkušeností z realizací různorodých projektů přijdou na své také díky sportovním a kulinářským zážitkům regionu, kde se konference LINC právě koná,“ popisuje Radim Sršeň, předseda MAS Šumperský venkov.

„Letošního 10. ročníku v Estonsku, kde jsme minulý týden s kolegy přebírali pořadatelskou vlajku, se zúčastnilo 360 účastníků, z toho jen 11 Čechů. U nás očekáváme kolem čtyř set účastníků. Připravujeme pro ně nejen semináře a ukázky našich zajímavých venkovských projektů, ale i spousty dalších zážitků. Na organizaci akce plánujeme spolupracovat s místními akčními skupinami napříč Olomouckým krajem, ale i mimo něj,“ těší se Sršeň. „Už nyní se nám hlásí první zájemci o účast,“ dodal.

Účastníci budou bydlet v Koutech nad Desnou. Samotná konference se pak bude konat na různých místech na Šumpersku – Šumperk, Rapotín, Dolní Studénky, Kouty nad Desnou… Součástí programu jsou exkurze po úspěšných projektech na venkově a zajímavostech regionů, v rámci nichž budou účastníci konference cestovat napříč Olomouckým krajem.

Iniciativa LINC vznikla mezi místními akčními skupinami před více než deseti lety, kdy byla uspořádána první konference v Rakousku. Od té doby se konference konala např. ve Finsku, Německu, Estonsku, Itálii či Lucembursku. V ČR bude vůbec poprvé. „Získání pořadatelství LINC 2020 je pro nás velkou ctí a odměnou za několikaleté úsilí. Evropané nás pořád vnímají jako východoevropský stát – abychom pořadatelství získali, přijela k nám do Jeseníků delegace z Vídně, která hodnotila, zda je náš venkov pro podobnou akci vůbec vhodný a jestli máme co nabídnout jak po stránce infrastruktury a služeb, tak po stránce turistické. Odjížděli však nadšení,“ uvádí Sršeň.

Více informací na webu knference linc2020.eu

*Co je metoda LEADER a MAS?

LEADER je metoda zaměřená na podporu rozvoje venkova prostřednictvím integrovaných strategií, které se vytvářejí přímo v konkrétním území při vzájemné spolupráci subjektů v regionu. „Potřeby regionu se tak neurčují od stolu někde na ministerstvu, ale vznikají přímo v místě, prostřednictvím spolupráce napříč sektory,“ vysvětluje Sršeň.

A co jsou „MASky“? – místní akční skupiny jsou partnerstvím veřejného, soukromého a neziskového sektoru, které má zájem rozvíjet území svých členských obcí prostřednictvím metody LEADER. Jedním z nejdůležitějších úkolů MAS je získávání a rozdělování finančních prostředků přímo v regionu podle jeho skutečných potřeb na základě předem připravené a regionem schválené strategie komunitně vedeného místního rozvoje (SCLLD). Ta vzniká „odspodu“ – přímo v území MAS a nejlépe tak vystihuje skutečné potřeby a slabé stránky regionu. V ČR působí téměř 180 MAS, přičemž MAS Šumperský venkov pomáhá rozvíjet území 16 obcí kolem Šumperka.

 

AKTUÁLNÍ VÝZVY MAS
  Více informací
ÚZEMÍ MAS
Uzemí MAS
  Více informací
RYCHLÝ KONTAKT

Telefon:
+420 583 285 437

E-mail:
kancelar@sumperskyvenkov.cz

  Zobrazit kontakt
KALENDÁŘ
Říjen  2019
PoÚtStČtSoNe
 1234
  • Snídaně starostů

    Začátek: 8.00, 4.10.2019

    Místo: Jakubovice 25

56
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
AKTUÁLNÍ PROJEKTY
Vybavení na kulturní
akce & VPP
  Další projekty