Mladí ze Šumperska se vyrazili inspirovat na gruzijský venkov

8 mladých zástupců, které vybrala místní akční skupina Šumperský venkov se zúčastnilo výjezdu do Gruzie objevovat nejen kulturní rozdíly v domovině svých kolegů.

MAS Šumperský venkov - projektu Erasmus+ Gruzie

Výjezd se konal od 5.-9. září v rámci mezinárodního projektu Youth Participation in Decision Making z program Erasmus+ a vznikl jako spolupráce mezi místními akčními skupinami z Estonska, Česka a Gruzie. Účastníci na cestách po území jednotlivých partnerských místních akčních skupin nepoznávali jen kulturní rozmanitosti jednotlivých zemí. Vymýšleli společné projekty, setkávali se se zástupci veřejného i soukromého sektoru a učili se jeden od druhého.

V květnu proběhlo setkání v Česku v Loučné nad Desnou (MAS Šumperský venkov), které bylo zaměřené zejména na fungování a vznik sněmů mládeže na venkově. V polovině října proběhne závěrečné setkání v Estonsku, jehož výstupem bude metodika fungování participativních rozpočtů.

Nyní v Gruzii mládežníci navštívili horský region Kazbegi na severu Gruzie. Mladí účastníci zde měli možnost diskutovat se zástupci gruzijské hostující místní akční skupiny, s místostarostou navštívené obce, se zdejšími drobnými podnikateli, vzdělávali se v oblasti participativních rozpočtů a vymýšleli vlastní projekty, které obhajovali před porotou a ostatními kolegy.

„Projektem chceme dát prostor mladým zapojit se do dění ve svých obcích, ukázat jim, jak to může fungovat a funguje jinde a motivovat je k tomu, aby po studiích nezůstávali ve městech, ale vraceli se zpět k nám na venkov. Aby se zajímali o dění kolem sebe,“ uvedla manažerka projektu Iva Václavová z MAS Šumperský venkov.

Projekt je určen mladým lidem ve věku 15-25 let, přičemž se jej účastnilo celkem 10 zástupců z každé spolupracující místní akční skupiny (2 ČR, 2 Estonsko, 1 Gruzie), dohromady kolem 50 účastníků. V průběhu projektu budou vytvořeny tzv. sněmy mládeže, které by díky nasbíraným zkušenostem mohly mít možnost být poradním orgánem ve svých obcích a rozvíjet své venkovské regiony – aby byl slyšet hlas mladých.

AKTUÁLNÍ VÝZVY MAS
  Více informací
ÚZEMÍ MAS
Uzemí MAS
  Více informací
RYCHLÝ KONTAKT

Telefon:
+420 583 285 437

E-mail:
kancelar@sumperskyvenkov.cz

  Zobrazit kontakt
KALENDÁŘ
Leden  2023
PoÚtStČtSoNe
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
AKTUÁLNÍ PROJEKTY
Vybavení na kulturní
akce & VPP
  Další projekty