Mladí lidé ze Šumperska absolvovali inspirativní cestu na venkov do Estonska

Potřetí a naposledy minulý týden (17.-21. 10.) Místní akční skupina Šumperský venkov vyslala skupinu mladých lidí ze šumperského venkova na učenou ke svým kolegům, tentokrát na venkov do Estonska, do regionu Pärnu. 

Příležitost inspirovat se v zahraničí přinesl účastníkům projekt „Youth Participation In Decision Making“ (česky: „Účast mladých na rozhodování“), který má za cíl dát prostor mladým zapojit se do dění ve svých obcích, ukázat jim, jak to může fungovat a funguje jinde a motivovat je k tomu, aby po studiích nezůstávali ve městech, ale vraceli se zpět k nám na venkov. Aby se zajímali o dění kolem sebe a nebáli se projevit svá přání i nespokojenost s tím, co jim v obci chybí.

V rámci projektu se spojilo celkem 40 mladých lidí ve věku 15-25 let z každé z pěti spolupracujících místních akčních skupin z Estonska, ČR a Gruzie, kteří se postupně během tří setkáních snažili přiblížit cíli projektu. Na prvním setkání v květnu v ČR (v Loučné nad Desnou) se dověděli více o tom, co jsou sněmy mládeže a jak fungují. Druhé setkání v září v Gruzii (region Kazbegi) přineslo účastníkům vhled do fungování participativních rozpočtů. Poslední setkání, které se konalo minulý týden v estonském městečku Lihula, bylo věnováno tvorbě strategie, resp. akčního plánu mladých.

Témata jednotlivých setkání vycházela ze zkušeností hostících místních akčních skupin. „Překvapilo mě, jak dobře mládežnické parlamenty v Estonsku fungují, a to jak na úrovni škol, tak i obcí. Slyšela jsem, že i při MAS Šumperský venkov mládežnický parlament dříve fungoval, bylo by super ho zase rozjet,“ uvedla jedna z účastnic.

„V estonském regionu Pärnu se účastníci dozvěděli, jak důležitá je v tématu motivace, inspirace a zapojování se. Diskutovali o tom, co jim chybí v jejich regionech v oblasti vzdělání, dopravy, komunity, zdravotnictví a trávení volného času, a snažili se navrhnout možná řešení,“ přiblížila manažerka MAS Šumperský venkov Iva Václavová. „Kromě toho, měli naši účastníci možnost se setkat a inspirovat u místního školního parlamentu při Gymnáziu v Lihule a u členů mládežnického parlamentu, který tam působí jako poradní orgán obce. Kam člověka může posunout mládežnické přesvědčení a odhodlání se účastníci projektu dozvěděli při návštěvě firmy zaměřené na stavbu dřevěných domů GreenCube,“ dodala Iva Václavová.

Nyní budou účastníci projektu pracovat na dálku na společném výstupu, kterým bude příručka věnovaná participativnímu rozpočtování a budou se snažit nasbírané zkušenosti využít v praxi u nás.

Více informací o projektu: http://www.sumperskyvenkov.cz/projekty/dalsi-realizovane-projekty-mas/youth-participation-in-decision-making/

 

 

AKTUÁLNÍ VÝZVY MAS
  Více informací
ÚZEMÍ MAS
Uzemí MAS
  Více informací
RYCHLÝ KONTAKT

Telefon:
+420 583 285 437

E-mail:
kancelar@sumperskyvenkov.cz

  Zobrazit kontakt
KALENDÁŘ
Září  2023
PoÚtStČtSoNe
 123
45678910
11121314
  • Jednání výběrové komise

    Začátek: 14.00, 14.9.2023

    Místo: 240, Nový Malín 240, 788 03 Nový Malín, Česko

151617
18
  • Jednání programového výboru

    Začátek: 14.00, 18.9.2023

    Místo: 240, Nový Malín 240, 788 03 Nový Malín, Česko

192021222324
252627282930 
AKTUÁLNÍ PROJEKTY
Vybavení na kulturní
akce & VPP
  Další projekty